Hakkımızda

Rönesans Enerji Üretim A.Ş., Rönesans Holding’in bağlı şirketlerinden biridir ve enerji sektöründe yatırım yapmaktadır. Rönesans Enerji, faaliyetlerini yürütürken, Holding’in inşaat alanında kazandığı deneyimlerden de yararlanmakta ve bu deneyimleri, stratejik hedeflerine ulaşabilmek amacıyla kullanmaktadır.

Rönesans Enerji, hızla büyüyen Türk enerji piyasasındaki yatırım olanaklarını değerlendirebilmek amacıyla 2007 yılında kurulmuştur. Enerji sektöründe deneyimli bir ekibe sahip olan Rönesans Enerji, faaliyetlerine öncelikle, yenilenebilir enerji üretimi alanında yatırım yaparak ve özellikle de hidroelektrik santralleri inşa ederek başlamıştır.

Rönesans Enerji’nin ilk yatırımı, Karabük’te Yalnızca Hidroelektrik Santrali’ni (HES) inşa etmek olmuştur. Lisans Satınalma yöntemiyle, bu santralin inşa edilmesini ve 40 yıl boyunca işletilmesi hakkını elde eden Rönesans Enerji, böylece ilk yatırımına başlamış ve Yalnızca HES’in yapımını 18 ayda tamamlamıştır. 15,75 MWm kurulu güce sahip olan Yalnızca HES, Ekim 2009 itibarıyla enerji üretmeye başlamıştır.

Rönesans Enerji, 2009 yılında aynı yöntemle iki yeni hidroelektrik santrali için de işletme lisansı elde etmiştir. Amasya’da Yeşilırmak nehri üzerinde inşa edilen toplam yaklaşık 39,40 MWm kapasiteli Kale ve Osmancık hidroelektrik santralleri, 2013 yılının Şubat ayından itibaren işletilmeye başlanmıştır. 2010 yılının Mart ayında dördüncü hidroelektrik santralinin lisansını satın alan Rönesans Enerji, Kars’ta Aras nehri üzerine yaklaşık 22,10 MWm kurulu güce sahip Sena Hidroelektrik Santralini inşa etmiş ve 2013 yılının Ağustos ayından itibaren işletmeye başlamıştır. Aynı zamanda Rönesans Enerji, Aksu Grubu ile %50 ortak olarak, yaklaşık 37 MWm kurulu güce sahip Erzurum Özlüce hidroelektrik santralini inşa etmiş ve 2013 yılının Aralık ayından itibaren işletmeye başlamıştır. Böylece Rönesans Enerji, kendi inşa ettiği santrallarla 2014 yılı başı itibarıyla yaklaşık 115 MWm kurulu güce sahip olmuştur.

Bununla birlikte, Rönesans Enerji 2016 senesi içerisinde, Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) ait ve 51 MWm kurulu güce sahip Şanlıurfa Hidroelektrik  Santralinin işletme devri ihalesinde en yüksek teklifi vermiş ve Şanlıurfa HES Tesisinin 49 yıllık işletme hakkını elde etmiştir. Böylece 2017 yılı itibarıyla toplam kurulu gücünü 166 MWm seviyesine çıkarmıştır.